Zdjęcie punktowe zęba czy panoramiczne – które wybrać

Zdjęcie rentgenowskie zębów to coraz częściej stosowany zabieg diagnostyczny, który pozwala na kompleksową ocenę stanu uzębienia oraz jamy ustnej i przedsięwzięcie właściwego leczenia. Do najczęściej wykonywanych zdjęć należą rentgen punktowy zęba oraz zdjęcie panoramiczne – popularnie nazywane także pantomogramem. Które z nich wybrać i czym różnią się między sobą?

Zdjęcie punktowe zęba – charakterystyka

Rentgenowskie zdjęcie punktowe pojedynczego zęba to obecnie już standardowa stosowana procedura poprzedzająca ekstrakcję zęba bądź rozpoczęcie jego leczenia kanałowego. Aparaty do wykonywania tego typu zdjęć RTG znajdują się niemal w każdym gabinecie stomatologicznym, a sam zabieg trwa raptem kilka minut. Do jego wykonania niepotrzebne jest skierowanie, rtg punktowy zęba wykonuje się na życzenie pacjenta. Do jamy ustnej wkładany jest zabezpieczony folią jednorazową czujnik cyfrowy, a pacjent proszony jest o jego przytrzymanie. Samo wykonanie zdjęcia zajmuje dosłownie sekundy, a po 10-15 minutach pacjent może otrzymać gotowe zdjęcie. Często są one też dostępne w systemie komputerowym gabinetów.

Zdjęcie punktowe zęba pozwala na dokonanie miarodajnej oceny stanu zęba, obraz przebiegu jego korzeni, ilości i stopnia zakrzywienia kanałów i wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych, które pozostają niewidoczne podczas rutynowej kontroli stomatologicznej. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania może być ciąża pacjentki.

Zdjęcie panoramiczne zębów – charakterystyka

Zdjęcie panoramiczne, czyli pantomogram, wykonuje się z kolei przy bardziej skomplikowanych leczeniach, jak ekstrakcje kilku zębów naraz czy po dłuższej przerwie pomiędzy wizytami w gabinecie stomatologicznych. Zdjęcie panoramiczne pozwala na ocenę stanu nie tylko zębów, ale także łuków zębowych, szczęki i żuchwy. Na zdjęciu panoramicznym widoczne są wszystkie zęby, zarówno górne, jak i dolne, zęby zatrzymane w kości czy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w jamie ustnej, niewidoczne gołym okiem. Dzięki temu zdjęcie panoramiczne daje dużo dokładniejszy obraz stanu uzębienia, co jest istotne zwłaszcza przy zaniedbaniu w regularnych kontrolach i wizytach u dentysty. Pantomogram warto wykonać również, jeśli planujemy leczenie protetyczne, implanty zębów czy założenie aparatu ortodontycznego. W trakcie wykonywania zdjęcia panoramicznego pacjent poddawany jest zmniejszonej dawce promieniowania rentgenowskiego. Diagnostyka tego typu nie jest jednak również zalecana w przypadku kobiet znajdujących się w ciąży.

Dowiedz się więcej na http://www.panoramicdent.pl