Kąpiel maluszka początkowo jest stresująca dla świeżo upieczonych rodziców. Należy pamiętać o pielęgnacji kikuta pępowinowego, aby temperatura wody była odpowiednia, kąpiel nie trwała za długo i aby utrzymać dziecko w odpowiedniej pozycji.
Odnośnie częstotliwości kąpieli jest kilka teorii. Mówi się, aby niemowlę kąpać codziennie, kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Jeszcze niedawno pediatrzy i położne zachęcali rodziców do codziennej kąpieli, także po to, by wprowadzić pewien schemat – rutynę dnia. Aktualnie, coraz częściej odchodzi się od tego obowiązku i sugeruje rzadsze kąpiele. Wybór zależy od rodziców – warto zwrócić uwagę na pogodę, aktywność dziecka i ilość kupek.
Ze względu na wyjątkową delikatność skóry noworodka, która przez pierwszy rok życia adaptuje się do życia poza łonem matki, uważa się, że pierwsze kąpiele mogą odbywać się jedynie ciepłą wodą.
Kiedy już rodzice decydują się na używanie kosmetyków do kąpieli, wypada pamiętać, aby używać tych przeznaczonych konkretnie dla niemowląt. Nie powinno się stosować płynów, mydeł czy kremów dedykowanych skórze dorosłego człowieka, przede wszystkim ze względu na inną grubość i nawilżenie oraz wyższe pH skóry dziecka.
Jak z każdym kosmetykiem stosowanym na skórę niemowlęcia, tak płyny czy mydła do kąpieli powinno się próbować ostrożnie. Każdy kosmetyk dobrze jest testować powoli i obserwować czy nie występują zaczerwienienia, podrażnienia lub wysypki. Warto też zwrócić uwagę na firmy akcesoriów, których używają rodzice. Bezpieczniej jest używać kosmetyków (np. mydełka, płynu, kremu, oliwki) jednej firmy. W przeciwnym wypadku można nie mieć pewności, który składnik wywołał niepożądane skutki.
Rynek proponuje wiele rozwiązań dla rodziców. Dla suchej skóry dziecka (a taką ma zdecydowana większość noworodków) można wybrać emolienty – są to płyny i kremy, które tworzą dodatkową warstwę ochronną, natłuszczającą, która ma przede wszystkim na celu pomóc w zachowaniu większej wilgotności skóry dziecka. Oczywiście można też zdecydować się na używanie mydełka przeznaczonego dla dzieci, jednak w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na stan naskórka. W razie konieczności można wprowadzić dodatkową formę natłuszczenia, za pomocą chociażby oliwki.
Współcześnie uważa się, że u dziecka do 1. roku życia (ze zdrową skórą głowy) nie ma konieczności używania dodatkowego szamponu. Do mycia delikatnych włosków można używać płynu lub mydełka do kąpieli, dlatego warto zastanowić się nad wyborem: zwykły płyn czy 2 w 1. Dla dzieci, którym dokucza ciemieniucha, rynek kosmetyczny przygotował specjalne preparaty. Przy wyborze powinno się zwrócić uwagę na skład: warto żeby taki artykuł wykonany był z naturalnych składników i miał pH naturalne dla skóry. Poza tym, dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj składników nawilżających: powinny to być różnego rodzaju oleje czy gliceryna. Produkty z alkoholem w składzie powinny od razu wzbudzić czujność rodzica.
Po kąpieli nie powinno się dynamicznie wycierać dziecka, może o spowodować dodatkowe złuszczanie naskórka poprzez szorstki materiał ręcznika. Zaleca się, aby do dziecka delikatnie dociskać ręcznik tak, aby wchłonął całą wilgoć. Po tej czynności dobrze jest zadbać o regenerację skóry i komfort samego niemowlęcia. Dobrze jest użyć w tym celu niezbyt grubej warstwy kremu ochronnego. Ze względu na inny rodzaj naskórka, warto zaopatrzyć się w osobny do buzi, do ciała i do pupy.
Artykuł został przygotowany przez ekspertów drogerii internetowej Olmed (https://drogeriaolmed.pl).
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 16 Жовтня 2020
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 Жовтня 2020
- Ubranka dla wcześniaków – gdzie kupić? - 10 Січня 2020