Marzysz o sypialni, w której panuje przytulny, ale nieco nostalgiczny klimat, przywodzący na myśl wnętrza z drugiej połowy XX wieku? Urządź sypialnię w stylu vintage – z finezyjnymi meblami, stylizowanymi lampami stojącymi i starymi dodatkami.
Wnętrza wykończone w stylu vintage są przytulne, funkcjonalne i oryginalne, pełne przedmiotów, które powstały po wojnie lub współczesnych, inspirowanych trendami wnętrzarskimi po 1950 roku. Kolory są przygaszone, uniwersalne, ponadczasowe, potęgujące uczucie nostalgii, ale tworzące przyjazną atmosferę, która relaksuje, ułatwia zasypianie i działa zbawiennie na nasz nastrój. Ze stylem vintage wspaniale korespondują biele, beże, kolory ziemi, szarości oraz czerń. Naczelną zasadą jest tu umiar. Urządzając sypialnię vintage należy kierować się filozofią: „Mniej oznacza więcej”. Zatem wprowadzamy do pomieszczenia tylko to, co niezbędne i rzeczywiście zasługujące na uwagę. Tak, zamierzony efekt możemy osiągnąć bez zagracania przestrzeni dziesiątkami starych rekwizytów. We wnętrzu powinna zawsze panować harmonia, porządek i lekkość. Jakie meble, lampy stojące oraz dodatki pozwolą nam zaaranżować klimatyczną sypialnię vintage?
Oświetlenie w stylu vintage
Lampy podłogowe i biurkowe w stylu vintage wyróżniają się prostą podstawą, jednolitą, przygaszoną kolorystyką oraz zaokrąglonymi kloszami. Wykonuje się je głównie z metalu, rzadziej z drewna, szkła lub tkanin. Skoro inspirują nas czasy sprzed ery Internetu i ogromnych telewizorów w każdym pomieszczeniu, dużą wagę powinniśmy przywiązać do kącika czytelniczego. Jeśli dysponujemy większą sypialnią, możemy wstawić do niej wygodny fotel i lampę podłogową. W mniejszych pomieszczeniach, lampy stołowe w stylu vintage powinny stanąć na szafkach nocnych po obu stronach łóżka.
Dodatki do sypialni vintage
O wystroju vintage w dużej mierze decydują dodatki: stare plakaty, ocalałe grafiki, wazony z grubego, kolorowego szkła, lustra, gramofony etc., przy czym dekoracje i rekwizyty nie mogą zaburzać stonowanego, harmonijnego charakteru pomieszczenia. Kluczowy jest umiar. Jeśli panująca w sypialni aura wydaje się zbyt ponura, można wprowadzić do pomieszczenia kilka wyrazistych, energetyzujących dodatków, np. kolorowe poduchy, wzorzystą narzutę na łóżko, dywan z geometrycznym motywem czy roślinność.
Meble w stylu vintage
Meble vintage są finezyjne, subtelnie zdobione, a jednocześnie lekkie. Stoją na prostych, smukłych nogach. Dzięki odpowiednio dobranym meblom, przestrzeń optycznie się powiększy. Obowiązkowym elementem wyposażenia sypialni vintage jest również tradycyjne łóżko, najlepiej z wysokim, tapicerowanym, pikowanym zagłówkiem w jednolitym, przygaszonym kolorze.
Pamiętajcie, by akcenty vintage wprowadzić także do innych pomieszczeń w domu. W typowo nowoczesnym mieszkaniu nostalgiczna sypialnia będzie wyglądać po prostu dziwnie i niespójnie. Dajcie znać, czy zdecydowalibyście się na urządzenie sypialni w powojennych klimatach i jak podobają się Wam lampy stojące w tym stylu.
- Sezon jesienny 2024: Jakie kurtki warto mieć w swojej szafie? - 26 września 2024
- Chirurgiczna korekcja powiek – jeden z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie twarzy - 10 października 2023
- Jaki materiał wybrać na suknię ślubną? - 30 sierpnia 2023