Według badań, najwięcej przypadków poronienia wynika z wad genetycznych zarodków. Nie zgadza się liczba chromosomów lub dochodzi do innego rodzaju nieprawidłowości w strukturze kodu DNA. To powoduje, że organizm kobiety rozpoznaje, że nie jest w stanie utrzymać ciąży, a sam zarodek nie jest wyposażony w odpowiednio dobry materiał genetyczny, aby mógł się dalej rozwijać. Dochodzi wówczas do samoistnego poronienia już na wczesnym etapie ciąży. Takie poronienie często jest niezauważalne przez kobietę, bo dochodzi do niego, gdy błogosławiony stan nawet nie został jeszcze rozpoznany. Co istotne, im starsza jest kobieta, tym zwiększa ilość poronień na tym tle. Wszystko dlatego, że materiał genetyczny zawarty w komórkach jajowych, z którymi rodzi się kobieta, starzeje się i
pod wpływem wielu czynników może ulegać uszkodzeniu. Tego problemu nie ma z mężczyzną, który produkuje plemniki na bieżąco.
Wiek kobiety
Wspomniany wiek kobiety, który – im wyższy,tym bardziej – przyczynia się zwiększenia ryzyka poronienia jest odpowiedzialny również za spadek płodności. Spadek zdolności do rozpłodu zwiększa się już po przekroczeniu 30 roku życia. Zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Na szczęście jednak każdy z nas ma wokół siebie przykłady wielu kobiet po trzydziestce, które urodziły zdrowe dziecko, a w swojej historii nie odnotowały ani jednego poronienia. Warto jednak być świadomym tego, że decyzji o macierzyństwie nie powinno się bez potrzeby
odciągać w czasie.
Bakterie i wirusy
Zapadanie na infekcje jest niefortunnym wydarzeniem w czasie ciąży. Każda kobieta, która ma różyczkę przeziębienie lub ma jakiekolwiek inne zakażenie powinna pozostawać pod opieką specjalisty – ginekolog Wrocław prywatnie lub na NFZ powinien być pierwszym adresem, pod którym udajemy się, gdy zdiagnozowana jest ciąża, a także zawsze wtedy, gdy występuje niewyjaśnione krwawienie w ciąży lub jeśli pojawia się schorzenie. Osoby z HIV, toksoplazmozą, ospą, a także z cytomegalią oraz z chlamydią powinny pozostawać pod ścisłą kontrolą gabinetu ginekologicznego i reagować na wszelkie anomalie w samopoczuciu.
Toksyczne jedzenie
Spożywanie nadmiernej ilości mało wartościowego pokarmu, alkohol, a także niedobory żywieniowe mogą doprowadzić do poronienia. Podobnie jak bierne palenie papierosów oraz niewystawianie się na wpływ jodu.
*O tym, jaka była przyczyna poronienia najczęściej nie dowiemy się nigdy. Czasami czynniki są skumulowane, a o tym, które z nich odegrały największą rolę, trudno wyrokować, nawet gdy za prowadzenie ciąży Wrocław odpowiedzialny jest najlepszy specjalista.
- Sezon jesienny 2024: Jakie kurtki warto mieć w swojej szafie? - 26 września 2024
- Chirurgiczna korekcja powiek – jeden z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie twarzy - 10 października 2023
- Jaki materiał wybrać na suknię ślubną? - 30 sierpnia 2023