Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest bardzo przydatnym badaniem, zwłaszcza jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Za pomocą analizy, otrzymamy opis składu naszego ciała, z czego dowiemy się bardzo istotnych informacji. Zaawansowany analizator składu ciała typu InBody umożliwia nam poznanie wielu parametrów, takich jak: zawartość tkanki mięśniowej, zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych, kości, wody, tłuszczu trzewnego czy beztłuszczowej masy ciała. Poznamy także podstawowe informacje, czyli masę ciała i nasze BMI. Wszystkie te parametry pomogą ustalić, ogólną kondycję naszego organizmu i w razie konieczności wprowadzić pewne zmiany do naszego życia.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Wiele osób, które nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w takim badaniu, zastanawia się, jak wygląda analiza składu ciała?

Warto wiedzieć, iż jest to procedura bezbolesna i niezwykłe łatwa. Nie trzeba się jej więc w żaden sposób obawiać. W trakcie badania wykorzystywana jest metoda bioimpedancji elektrycznej, która poleca na przepływaniu przez nasze ciało, sygnałów elektrycznych o niskim poziomie natężenia. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu w czasie badania. Aby, dokonać pomiaru musimy wejść na analizator składu ciała, konieczne gołymi stopami. Nie należy mieć na sobie także wierzchnich ubrań czy innych części garderoby oraz dodatków wykonanych z metalu. Mogą one wpłynąć negatywne na uzyskane wyniki z analizy i je zaburzyć. Sygnał elektryczny wysłany przez diody, przepływa przez wszystkie płyny komórkowe zawarte w mięśniach i innych tkankach, aż dochodzi do tkanki tłuszczowej, w której napotyka opór. Opór ten nosi nazwę impedancji. Wyniki analizy składu ciała, odczytywane są przy użyciu różnych formuł matematycznych, a my dzięki temu uzyskujemy dokładny procentowy i kilogramowy skład ciała.

Normy analizy składu ciała

Jeśli chcemy wiedzieć, czego w naszym organizmie jest za dużo, a jakich składników być może za mało, zapoznajmy się z obowiązującymi aktualnie normami.

  • Tkanka mięśniowa wynosi około 30 procent masy ciała, jednakże nie istnieją jeszcze dokładne jej normy.
  • Zawartość wody w organizmie wynosi u kobiet ok 55 procent, natomiast u mężczyzn ok 60 procent masy ciała.
  • Masa kostna wynosi od 12 do 13,5 procent masy ciała.
  • Tkanka tłuszczowa wynosi u kobiet od 15 do 25 procent masy ciała, natomiast u mężczyzn od 10 do 20 procent masy ciała. Od 30 procent u kobiet diagnozowana jest otyłość, a u mężczyzn powyżej 25 procent.

 

Czy takie badanie jest nam faktycznie potrzebne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie ma przeprowadzenie tak szczegółowego badania. Warto poznać swoje ciało, aby dokonać wszelkich zmian, w razie konieczności, które okażą się bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Za pomocą uzyskanych wyników analizy składu ciała, dietetyk będzie w stanie dobrać nam jak najlepszą dietę, dzięki której zmniejszymy czy zwiększymy masę naszego ciała. A przy tym, uzyskamy właściwy stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej i zapewnimy sobie odpowiedni poziom wody w organizmie. Analiza składu ciała, powinna być przeprowadzana regularnie, aby na bieżąco sprawdzać jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie, a także, żeby móc korygować, w razie konieczności dietę czy ćwiczenia. Dobrze wykonana analiza składu ciała, pomoże nam osiągnąć swój cel, czyli zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się otyłości. Analiza może być pierwszym krokiem, jaki podejmiemy, aby zmienić swoje życie. Jeśli połączymy ją z dietą i aktywnością fizyczną, wówczas zaczniemy przeciwdziałać również wielu groźnym chorobom.